College Vegan on a Budget: Looking Ahead

A healthy food-loving girl’s adventures in the world of grocery budgeting.

If you’ve been sticking with me since I started the CVB series then you’ve seen how I’ve had my ups and downs with budgeting. I think I’ve learned a lot since August though, and I want to keep what I’ve learned in mind every time I go grocery shopping, even if it’s on my parents’ dime. Which it will be verrrrry soon, aka in like 4 days!

But CVB will not be back until school starts up again in the fall, so if you still want to read about budgeting, just check out my previous posts on the topics. And just a note, this produce will all be finished this week, but some of the non-perishable or frozen items will be returning home with me when I move back.

Whole Foods produce purchases this week.

Whole Foods produce purchases this week.

*=organic

Whole Foods 

What I Got: watermelon half, baby spinach*, limes, avocados x3*, red mango*, strawberries*, Medjool dates, raw strawberry cheesecakes x2 (on sale and a treat for post finals!), Truvia, bulk whole almonds, Hail Merry vanilla maple almonds, Gone Raw sprouted Thai lemon curry cashews (I’m seriously obsessed, I buy these every week), gluten free frozen pizza dough, Incan berries* (not sure if I like these yet), raw mint chocolate squares, raw southwestern kale chips (also on sale and my fave), Vega One bar, Kit’s Organic chocolate coconut bar*

What I Spent: $67.57 (pretty typical lately)

Verdict: As usual, I spent about 1/3 of my total bill on produce (it came out to about $22 this time, totally worth it for organic  or good quality produce), and I also bought some ‘fun’ things that will probably only last through Wednesday when I move back home. Some things I’m planning on bringing back with me because I don’t think I can get them at the Whole Foods stores in my hometown.

The rest of the purchases.

The rest of the purchases.

When you’ve moved or traveled, do you try to eat everything before or do you bring leftover stuff with you? How much do you spend on produce?

 

College Vegan on a Budget: The Big 1-0-0

This is part 2 in an ongoing series about shopping on a college girl budget, trying to keep my expensive vegan tastes in check. 

Okay, as you might be able to tell from the title, I spent $100 on groceries over the weekend. Well, $100.59 to be exact, but who’s counting? Oh right, my wallet is. To be fair, though, I had a few items on my list that were ‘necessaries’ but sadly, on the pricier side. But, I’m willing to pay the price for healthy foods.

Take maple syrup, for instance. I ran out of it over a week ago, so I had to stock up soon. At Sprouts, I saw some lower calorie, sugar free maple syrup. Curious, I checked out the label. It was made from xylitol, caramel coloring, maple flavoring and a few other ingredients. So, not as bad as normal fake sugar-free syrups, but no where near real maple syrup. By real, of course, I mean 100% maple syrup, either grade A or grade B. The good stuff. This xylitol syrup was $4, a relative steal for a maple replacement. But I decided against it, because lately I’ve been trying to go for the real thing, and not worry as much about the calorie count. As long as it’s natural, it’s good. So at Whole Foods, I grimaced a little paying $7.99 for a bottle of grade A maple, but it’ll be worth it for the rich taste and natural sugar source. And a little goes a long way, so it’ll last me (hopefully) 3 weeks.

This week, I’ll be splitting up my purchases not just by store, but by splurge vs. staple. The staples are things that I kinda needed, or that will last me for awhile and are therefore worth their price. The splurges might be inexpensive, but I tried to keep them to a minimum this week and I think I was fairly successful.

All this, for just under $20. This is why I love Sprouts!

I consider Sprouts to be like TJs for Colorado. Okay, so I’ve never been to a TJs (and I’m incredibly jealous of all of you who have regular access to one) but Sprouts is probably a similar concept. They have their in-house brand along with similar products to what Whole Foods has, but generally a lot cheaper. Their produce and bulk sections are a real steal. I got strawberries for $2.50, a plantain for 99 cents and some organic coconut sugar for under $5. Good deal, considering those things can go for much more in other stores.

Splurges: Larabars (I do need ’em for busy days, but they’re a bit pricey), vegan Greek yogurt, Nature’s Path maple cereal (I already had some cereal at my apartment, but I wanted to try this kind)

Staples: strawberries, dried mango, plantain (time for homemade plantain chips!), coconut sugar (perfect for baking)

What It Cost Me: $19.95. 

Verdict: Definitely a money-saver. The cereal was kind of expensive, but I think I’ll enjoy it and it’ll last a while since I mix cereals.

Whole Foods

My bulk and produce stuff. This time the figs were cheap!

I actually did okay at Whole Foods, despite spending $80. Trust me, it could have been more. Luckily, they were having a sale on all bulk items (score!) and a lot of their produce was cheap. I got kale for $1.99, figs for $3 (unlike the $6 they were last time) and 3 sweet potatoes for under $3. However, where I got in trouble was buying protein powder. I’m not someone who’s content with generic, cheap soy-based protein powder. I like my protein powder to be more natural, and plant-based. I had a $5 off coupon for some raw protein powder, so I decided to suck it up and buy some. It ended up only costing me $20 with the coupon, which is a steal for a high-quality protein powder!

Some of this week’s more fun stuff!

Splurges: maple flavoring (I was going to go for vanilla extract, but that was over $1 more), maple syrup (a necessity, but also very expensive), grawnola (totally have been wanting to try this for awhile), bulk maple almonds, organic ketchup (I could have gone for the cheaper store brand, but this one had less sugar), canned coconut milk (I want to try making my own coconut whipped cream), Theo mint chocolate bar (can’t live without chocolate, and this will last me a week and a half), Justin’s vanilla almond butter squeeze packs (they were only 80 cents each this week!), Garden of Life RAW protein powder (expensive but worth it)

My staples, for baking, cooking and just eating!

Staples: u/s vanilla almond milk (I bought the cheapest brand, which happened to be Almond Breeze this week), pumpkin seeds in bulk (they literally cost me 67 cents!), organic canned pumpkin (I scored the last can!), semisweet chocolate chips, Earth Balance coconut spread (I wanted to get extra virgin coconut oil, but they were out and I had a coupon), bulk olives, black figs (so much cheaper this time), kale (duh!), garnet yams

What it Cost Me: $80.64 (ouch!)

Verdict: I will be watching my spending more closely next time, but I also won’t have as many big purchases, like the maple syrup and protein powder. Everything else was under $5 each. 

I know that I can’t and won’t be spending this much every week, but sometimes it’s just worth it to get a few really good, healthy, high quality items. Luckily, a lot of the stuff I bought today will last awhile, so they won’t be weekly purchases.

What are your weekly shopping staples? Are you willing to pay more for certain things (like good chocolate, protein powder, etc.)?