A healthy food-loving girl’s adventures in the world of grocery budgeting.
If you’ve been sticking with me since I started the CVB series then you’ve seen how I’ve had my ups and downs with budgeting. I think I’ve learned a lot since August though, and I want to keep what I’ve learned in mind every time I go grocery shopping, even if it’s on my parents’ dime. Which it will be verrrrry soon, aka in like 4 days!
But CVB will not be back until school starts up again in the fall, so if you still want to read about budgeting, just check out my previous posts on the topics. And just a note, this produce will all be finished this week, but some of the non-perishable or frozen items will be returning home with me when I move back.
*=organic
Whole Foods
What I Got: watermelon half, baby spinach*, limes, avocados x3*, red mango*, strawberries*, Medjool dates, raw strawberry cheesecakes x2 (on sale and a treat for post finals!), Truvia, bulk whole almonds, Hail Merry vanilla maple almonds, Gone Raw sprouted Thai lemon curry cashews (I’m seriously obsessed, I buy these every week), gluten free frozen pizza dough, Incan berries* (not sure if I like these yet), raw mint chocolate squares, raw southwestern kale chips (also on sale and my fave), Vega One bar, Kit’s Organic chocolate coconut bar*
What I Spent: $67.57 (pretty typical lately)
Verdict: As usual, I spent about 1/3 of my total bill on produce (it came out to about $22 this time, totally worth it for organic or good quality produce), and I also bought some ‘fun’ things that will probably only last through Wednesday when I move back home. Some things I’m planning on bringing back with me because I don’t think I can get them at the Whole Foods stores in my hometown.
When you’ve moved or traveled, do you try to eat everything before or do you bring leftover stuff with you? How much do you spend on produce?
If you were to look in my grocery store when I go grocery shopping, I would say that about 70% of what is in my cart is produce. It gets pricey, but I LOVE fruits and veggies!
I love them too! I probably spend more than what I said above on produce, just because I randomly make trips during the week to stock up and I usually shop at 2 stores per week to get everything, so I probably spend half of my weekly budget on produce. But it’s so worth it!
Those cashews….thai lemmon curry say WHAT?
I need those in my life and I want to make cashew butter with it.
And put it on all those veggies (probably a good 75% of my total food budget).
Ok, now you’ve got me wanting to experiment with making cashew butter out of them. I love cashew butter, I love these cashews but the two combined would be epic!